خانه ویلایی یا آپارتمان

کدام بهتر است: خانه ویلایی یا آپارتمان؟

خریداران و مستاجران املاک مسکونی، همیشه بین این دو گزینه مردد هستند؛ این که خانه‌ی ویلایی بگیرند یا خانه‌ی آپارتمانی؟ البته هر کدام از این موارد، مزایا و معایب خود را دارند و هم‌چنین، شرایط خاص خود را می‌طلبند. باید با توجه به نیازها و شرایط، بین خانه ویلایی و آپارتمان یکی را انتخاب کرد. در این نوشتار به بیان ویژگی‌های هر کدام از این دو نوع خانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

  1. خانه ویلایی یا آپارتمان: مزایای خانه‌ی ویلایی

خانه‌های ویلایی، خانه‌هایی هستند دارای حیاط و اتاق‌های متعدد باشند. البته در یک تعریف رسمی، ویلا ساختمانی است که از چهارطرف آزاد باشد. این نوع ساختمان‌ها در مناطق شهری بسیار کم دیده می‌شوند. این ویژگی بیشتر در خانه‌هایی که در مناطق بیرون شهر یا در روستاها هستند مشاهده می‌شود. اما با تسامح، می‌توان خانه‌های حیاط‌دار شهری را هم ویلایی به حساب آورد.

این نوع از خانه‌ها، غالبا دارای حیاط هستند و متراژ بیشتری دارند. وسعت این خانه‌ها امتیاز مهمی محسوب می‌شود. همین وسعت بیشتر، باعث می‌شود اغلب خانه‌های ویلایی از اتاق‌های متعدد، باغچه، ایوان، بالکن و بهارخواب برخوردار باشند. مشاعات و فضاهای مشترک با همسایگان در خانه‌های ویلایی در کمترین حد است. همین باعث می‌شود که آرامش بیشتری در خانه‌های ویلایی حکم‌فرما باشد. همین‌طور می‌توانید مهمانی‌ها و دورهمی‌هایتان را در فضای خانه‌های ویلایی بهتر برگزار کنید.

در خانه‌های ویلایی، دست شما برای طراحی داخلی و دکوراسیون خانه باز است. هم وسعت فضایی که در اختیار دارید و هم این که برای این کار نیازی به اجازه گرفتن از دیگران ندارید، کار شما را راحت می‌کند. اثاث و وسایلی که در خانه‌ی ویلایی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند هم محدودیتی ندارند.

گفتیم که در خانه‌های ویلایی، وجود حیاط از ویژگی‌های اصلی است. وجود حیاط می‌تواند امتیاز بسیار در خور توجهی باشد. شما می‌توانید در حیاط یک خانه‌ی ویلایی، باغچه‌ای داشته باشید و هر نوع گل و گیاهی را پرورش بدهید. بعضی از مردم برای این ویژگی اهمیت زیادی قائل هستند. وجود فضای سبز در هر خانه‌ای، به آن خانه صفا می‌بخشد و محیط دل‌پذیری را برای ساکنان آن به ارمغان می‌آورد. نگه‌داری از حیوانات خانگی هم در خانه‌های ویلایی امکان دارد.

اگر صاحب یک خانه‌ی ویلایی باشید، می‌توانید هر زمان که اراده کردید، در ساختمان آن برای مرمت و نوسازی تصرف کنید. این امتیازی است که در خانه‌های آپارتمانی وجود ندارد. البته خانه‌های ویلایی شرایط ویژه‌ای هم برای سکونت و نگه‌داری دارند. قیمت این خانه‌ها به دلیل وسعت آن‌ها، به نسبت دیگر خانه‌ها بیشتر است. اجاره‌بها و هزینه‌های جاری خانه‌ی ویلایی هم به تبع بیشتر است. علاوه بر این، به دلیل ویژگی‌هایی که این نوع از خانه‌ها دارند، پیدا کردن‌شان در مراکز شهرها سخت است. خانه‌های ویلایی غالبا در حاشیه‌ی شهرها یا در مناطق روستایی ساخته می‌شوند.

در ادامه با توضیح ویژگی‌های خانه آپارتمانی، تفاوت بین خانه ویلایی یا آپارتمان هم بیشتر واضح می‌شود.

خانه ویلایی یا آپارتمان

  1. خانه ویلایی یا آپارتمان: مزایای خانه‌های آپارتمانی

خانه‌های آپارتمانی، واحدهای مسکونی هستند که در یک ساختمان واقع شده باشند. این موجب می‌شود مشاعات و فضاهای مشترک در آپارتمان‌ها وجود داشته باشند. فضای خانه‌های آپارتمانی نوعا مناسب خانواده‌های کم‌جمعیت است. البته واحدهای اپارتمانی با متراژ بالاتر هم وجود دارند که مناسب خانواده‌های پرجمعیت باشند. خانه‌های آپارتمانی در ساختمان‌های چند طبقه هویت می‌یابند (برای آگاهی یافتن از مزایا و معایب طبقات مختلف روی این لینک کدام طبقه آپارتمان بهتر است کلیک کنید).

در زندگی شهری، مسکن مهم‌ترین مسئله است. خانه‌های آپارتمانی به وجود آمده‌اند تا پاسخ‌گوی اقتضائات زندگی در شهر باشند. در شهرها، با توجه به کمبود زمین‌های مناسب سکونت و گرانی این زمین‌ها، خانه‌های آپارتمانی بهترین گزینه برای سکونت هستند.

مجتمع‌های آپارتمانی غالبا در مراکز شهرها و محلات نزدیک به مرکز شهر احداث می‌شوند، به این سبب که فاصله‌ی محل کار و محل زندگی شهروندان کوتاه باشد. این خانه‌ها متناسب با نیاز شهروندان ساخته می‌شوند. پس به‌صرفه‌تر است که در شهر به دنبال خانه‌ی آپارتمانی مناسب باشید تا ویلایی.

در مجتمع‌های آپارتمانی، مشاعات و فضاهای مشترک ساختمان همیشه آرام و تمیز هستند. اکثر مجتمع‌ها پارکینگ، حیاط و فضای سبز دارند که دسترسی به آن‌ها برای همه میسر است. هم‌چنین امنیت این مجتمع‌ها تضمین شده است و تعدادی نیرو برای نگهبانی استخدام می‌شوند. هم‌چنین سیستم‌های ایمنی هم در مجتمع به کار گرفته می‌شوند. به همین خاطر ساکنان می‌توانند در محیط آپارتمان خود احساس اطمینان داشته باشند.

با توجه به فضای محدود آپارتمان، به اثاث و وسایل زیادی برای پر کردن خانه نیاز ندارید. طراحی داخلی خانه آپارتمانی هم به همین دلیل ارزان‌تر تمام می‌شود. هزینه‌های جاری مثل پول آب و برق و… هم بین اهالی ساختمان به تقسیم می‌شود که در قالب شارژ ماهانه پرداخت می‌شود.

البته باید توجه داشت به خاطر شرایط خاص خانه‌های آپارتمانی، محدودیت‌های آن‌ها هم نسبت به خانه‌های ویلایی بیشتر است. مهم‌ترین موردی که در آپارتمان‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، رعایت فرهنگ آپارتمان‌نشینی است. مواردی مثل رعایت سکوت و حفظ آرامش محیط، تعامل خوب با همسایگان و عدم ایجاد تنش بین اهالی، احترام گذاشتن به حریم خصوصی دیگران، استفاده درست از مشاعات و فضاهای مشترک ساختمان و… از مهم‌ترین اصول فرهنگ آپارتمان‌نشینی است.

رعایت این موارد، محدودیت‌هایی را به شما تحمیل می‌کند. مثلا این که در خانه آپارتمانی نمی‌توان مهمانی و دورهمی زیاد و مکرر گرفت. یا این که دست شما در طراحی داخلی خانه زیاد باز نیست. محیط آپارتمان برای پرورش گل و گیاه و نگه‌داری از حیوانات خانگی مناسب نیست. در این مورد مزیت بین خانه ویلایی یا آپارتمان مشخض است.

خانه ویلایی یا آپارتمان

در یک آپارتمان، ممکن است خانواده‌های متعدد با فرهنگ‌ها و سلایق مختلف زندگی کنند. این وضعیت، قدرت بالایی در تعامل و حفظ رابطه‌ی خوب بین همسایه‌ها را طلب می‌کند. حفظ آرامش محیط و آسایش اهالی مهم‌ترین اصل در فرهنگ آپارتمان‌نشینی است.

  1. انتخاب بین خانه ویلایی یا آپارتمان

هر خانواده، برای انتخاب بین خانه‌های ویلایی و آپارتمانی، باید با توجه به شرایط خود تصمیم بگیرد. عده‌ای از مردم به بودجه و هزینه‌ای که باید برای خانه صرف کنند توجه دارند. عده‌ای نیز آسایش و راحتی بیشتر را مد نظر دارند. شرایط شغلی و وضعیت کسب و کار هم در این انتخاب دخیل هستند.

اما شاید مهم‌ترین عامل در انتخاب خانه، همان قیمت و اجاره‌بهای آن باشد. گفتیم که خانه‌های آپارتمانی نسبت به خانه‌های ویلایی، برای زندگی شهری به‌صرفه‌تر هستند. البته این مورد بیشتر در شهرهای بزرگ صدق می‌کند. در شهرهایی با جمعیت کم‌تر، بیشتر بافت شهری را خانه‌های حیاط‌دار تشکیل می‌دهند.

هر خانواده‌ای، باید با توجه به شرایط خود، تصمیم به انتخاب بین خانه ویلایی یا آپارتمان بگیرد. بهتر است برای یک انتخاب بهتر، با افراد متخصص در حوزه‌ی املاک مشورت کنید. همکاران ما در شرکت ساختمانی نیارش گستر آماده‌ی پاسخ‌گویی به سوالات شما در این مورد انتخاب خانه‌ی ویلایی یا آپارتمان هستند. کافی است با ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است